Повідомлення зі Сполученого Королівства показують, що вперше після холодної війни країна готується збільшити розмір свого арсеналу ядерної зброї на цілих 40 відсотків.

Очікується, що цей крок буде офіційно оголошено в наступному огляді оборони Великобританії, який буде представлений у двох частинах, починаючи з завтрашнього дня.

Про це пише The Drive.

Військово-морські сили Великобританії
Військово-морські сили Великобританії

Посилаючись на неназвані джерела в уряді, а також на витік копії звіту, газета Guardian заявила, що Великобританія планує потенційно збільшити кількість боєголовок для своїх балістичних ракет (БРПЛ) UGM-133 Trident II, що запускаються з підводних човнів з новою верхньою межею в 260 боєголовок. Це значний поворот, оскільки станом на грудень минулого року уряд все ще мав на меті скоротити загальну кількість боєголовок з 225 до «не більше 180 боєголовок» до середини 2020-х років. При цьому кількість боєзарядів, що знаходяться в бойовій готовності, повинна була бути скорочена до 120.

Незрозуміло, чому в даний час Великобританія прагне розширити свій ядерний арсенал, який, досягнувши піку в 500 боєголовок в кінці 1970-х років, неухильно скорочується з моменту закінчення холодної війни.

«Якщо це [збільшення] підтвердиться, це буде надзвичайно провокаційним кроком», - сказав Guardian Девід Каллен, директор служби ядерної інформації. "Великобританія неодноразово вказувала на скорочення запасів боєголовок як на доказ того, що вона виконує свої юридичні обов'язки за договором про нерозповсюдження ядерної зброї».

Військово-морські сили Великобританії
Військово-морські сили Великобританії

З моменту впровадження в кінці 1960-х років системи ядерного стримування на базі ПЛАРБ з БРПЛ Polaris Великобританія покладалася на американські технології для створення своєї ядерної зброї, хоча самі боєголовки виробляються у Великобританії і адаптовані до місцевих вимог, точні деталі яких є ретельно охоронюваним секретом.

Ракети Trident в даний час перебувають на озброєнні чотирьох атомних підводних човнів з балістичними ракетами (ПЛАРБ) британського ВМС Великобританії, які надійшли на озброєння в 1990-х роках і повинні бути замінені аналогічною кількістю нових ПЛАРБ класу Dreadnought з початку 2030-х років за загальною орієнтовною вартістю близько 43 мільярдів доларів.

Більш ранній клас британських ПЛАРБ має 16 ракетних стволів, але на практиці використовується тільки вісім, щоб відповідати положенням договору, а нові дредноути матимуть 12 стволів кожен. В даний час на борту ПЛАРБ Королівського флоту, що знаходяться на патрулюванні, знаходиться максимум 40 боєголовок, при цьому кожна ракета Trident може нести кілька боєголовок або кілька самонавідних ракет-носіїв (РГЧМ). У той час як кожен "Трайдент" теоретично може нести 14 РГЧ, в залежності від типу, 40 боєголовок на кожному патрулі складають приблизно п'ять боєголовок на ракету.

Військово-морські сили Великобританії
Військово-морські сили Великобританії

В даний час флот Vanguard ВМС Великобританії виходить у море з Trident, озброєною версією Американської бойової частини W76, яка датується 1970-ми роками і відома як Mk 4 / A.

У лютому 2020 року Уряд Великобританії підтвердив, що програма по заміні ядерних боєголовок знаходиться в стадії реалізації, але, ймовірно, по ній все одно буде проведено голосування в парламенті. У 2016 році депутати парламенту вже проголосували за розробку класу "Дредноут", але витрати на заміну боєголовки не включені в 43 мільярди доларів, призначених для самих підводних човнів.

Стратегічні ядерні сили Великобританії спочатку були призначені для стримування Радянського Союзу, а стрімко модернізується Російський арсенал великої дальності може стати рушійною силою можливого збільшення кількості боєголовок у Великобританії. Хоча станом на березень минулого року Москва мала в цілому 1362 стратегічні боєголовки, заявлені тільки в рамках нового договору про СНО, з використанням декількох систем доставки, навіть невелике збільшення з боку Великобританії мало б більш ніж символічне значення, враховуючи руйнівну силу цих боєголовок.

З іншого боку, дії Росії, як відкриті військові, так і таємні, в тому числі на британській землі, також стали більш серйозною проблемою для Великобританії в останні роки, так що начальник Генерального штабу Великобританії генерал сер Ніколас Картер описав це як «найскладніша і серйозна проблема безпеки, з якою ми зіткнулися з часів Холодної війни».

Військово-морські сили Великобританії
Військово-морські сили Великобританії

Інша потенційна причина збільшення, як зазначає Guardian, полягає в тому, що вона має на меті продемонструвати свою прихильність Сполученим Штатам, з якими Великобританія хоче співфінансувати розробку вищезгаданого W93 як замінника боєголовки для Trident, щоб озброїти майбутній клас Дредноут.

Як повідомляє BBC, Великобританія не тільки лобіює W93, але і тісно співпрацює з США в розробці конструкції боєголовки. Ясно, що Великобританія твердо прихильна W93, не в останню чергу тому, що це єдиний реальний варіант заміни існуючих боєголовок.