Дослідницька група з Берліна показала на мишах, що здатність сперматозоїдів прогресивно рухатися залежить від білка RAC1.

Його оптимальна кількість покращує конкурентоспроможність, в той час як аномальна активність може викликати чоловіче безпліддя.

Конкуренція між сперматозоїдами жорстока-всі вони прагнуть першими дістатися до яйцеклітини, щоб запліднити її.

Група дослідників з Інституту молекулярної генетики Макса Планка в Берліні (MPIMG) описує, як такий генетичний фактор, як T-гаплотип, сприяє успіху сперматозоїдів в заплідненні яйцеклітини.

Дослідники вперше експериментально показали, що сперматозоїди з t-гаплотипом більш прогресивні. Вони рухаються вперед швидше, ніж їх» нормальні " однолітки. Біологи проаналізували окремі сперматозоїди і виявили, що більшість клітин, які лише незначно просунулися на своєму шляху, були генетично "нормальними", тоді як прямо рухомі сперматозоїди в основному містили t-гаплотип.

рух сперматозоїда
рух сперматозоїда

"Сперматозоїдам з T-гаплотипом вдається вивести з ладу сперматозоїди без нього, - пояснює Бернхард Херрманн — директор MPIMG і автор дослідження. - Хитрість в тому, що t-гаплотип „отруює“ всі сперматозоїди, але в той же час виробляє протиотруту, яка діє тільки на t-сперматозоїди і захищає їх. Уявіть собі марафон, в якому всі учасники отримують отруєну питну воду, але деякі бігуни також приймають протиотруту».

Як з'ясували вчені, t-гаплотип містить певні варіанти генів, що спотворюють регуляторні сигнали. Ці фактори встановлюються на ранній стадії сперматогенезу і поширюються на всі сперматозоїди мишей, що несуть t-гаплотип. Вони і є "отрутою", що заважає поступальному руху. Таким чином, сперматозоїди отруюють своїх конкурентів в боротьбі за запліднення.

"Протиотрута" вступає в дію після того, як набір хромосом рівномірно розподіляється між сперматозоїдами під час їх дозрівання. Тільки половина сперматозоїдів з t-гаплотипом виробляє додатковий фактор, який звертає негативний вплив спотворюючих факторів. І цей захисний фактор не поширюється, але зберігається в T-сперматозоїдах.

"Наші дані підкреслюють той факт, що сперматозоїди — безжальні конкуренти» — підсумовує автор дослідження.