"Павуки з Марса" - це не просто назва групи підтримки Девіда Боуї в 1970 – х-це прізвисько, дане загадковим утворенням на Марсі, які нагадують моторошних чорних павукоподібних.

Про це пише Daily Mail.

Ці "павукоподібні" були вперше помічені 20 років тому, але астрономи нарешті визначили, що вони викликані парою вуглекислого газу, що виходить з тріщин в полярному льоду навесні.

Дослідники змогли закріпити цю давно передбачувану гіпотезу, відтворивши умови з поверхні Марса в симуляторі. Опускаючи і піднімаючи блоки сухого льоду - по суті, замороженого CO2 - на шари гравію, вони спостерігали, як ті ж веретеноподібні візерунки з'являються на поверхні.

таємничі "павуки" на Марсі
таємничі "павуки" на Марсі

Коли щовесни сонячне світло проникає крізь напівпрозорий лід, що покриває полюси Марса, він нагріває пухку породу внизу і створює тиск. Цей тиск змушує лід тріскатися і випарований вуглекислий газ з силою випаровується, підриваючи пісок і піщинки в повітря. Потім гранульований матеріал осідає на поверхні льоду у формі, що нагадує гілки дерев або тонкі лапи павука.

Тиск настільки великий, що CO2 фактично сублімується або переходить безпосередньо з замороженої твердої речовини в пар.

Павукоподібні форми були зняті орбітальним апаратом Mars Reconnaissance Orbiter і іншими супутниками, і теорія про те, що вони викликані витоком CO2, "була добре прийнята вже більше десяти років", – сказала Лорен МакКаун, дослідник з Відкритого університету і провідний автор книги-дослідження, опублікованої в Scientific Reports.

"Але досі це було оформлено в чисто теоретичному контексті", - додала вона.

таємничі "павуки" на Марсі
таємничі "павуки" на Марсі

Щоб перевірити теорію, МакКаун та її колеги з Ірландії та Великобританії відтворили марсіанський атмосферний тиск у камері моделювання Марса Відкритого університету в Мілтон-Кейнс, Англія.

Вони просвердлили отвори в блоках сухого льоду, твердої форми вуглекислого газу, і підвісили їх над шарами гранул різного розміру. Тиск в камері було знижено до рівня атмосфери на Марсі, потім сухий лід опустився на піщану поверхню.

Коли блок досяг поверхні, CO2 прямо перетворився з твердого в газ, і пар випарувався через отвір. У кожному експерименті, коли блок знімався, залишався павучий візерунок.

Автори повідомляють, що чим дрібніше використаний осад, тим більше гілок було у візерунків.

таємничі "павуки" на Марсі
таємничі "павуки" на Марсі

"Експерименти прямо показують, що павукові структури, які ми спостерігаємо на Марсі з орбіти, можуть бути вирізані шляхом прямого перетворення сухого льоду з твердого в газоподібний", - сказав МакКаун.

Подібні форми та візерунки, які можуть досягати 3300 футів в поперечнику, ніде на Землі не зустрічаються.

Це тому, що на нашій планеті набагато менше вуглекислого газу: атмосфера на Марсі складається більш ніж на 95 відсотків з CO2, який також включає більшу частину льоду та інею, що утворюються на марсіанських полюсах взимку.

МакКаун назвав це відкриття "захоплюючим", тому що вчені, нарешті, починають більше розуміти, як поверхня Марса змінюється кожен сезон.

таємничі "павуки" на Марсі
таємничі "павуки" на Марсі

Результати також можуть бути корисними для НАСА, яка націлена на польоти людей на Марс на 2030-ті роки.

"Ця інноваційна робота підтримує виникаючу тему про те, що поточний клімат і погода на Марсі мають важливий вплив не тільки на динамічні поверхневі процеси, але і на будь - яке майбутнє роботизоване і/або людське дослідження планети", - сказала Мері Бурк, геоморфолог з компанії "Трініті", яка керувала дослідженням.